КНП «Клінічна стоматологічна поліклініка» СMР

Режим роботи:
Пн-Пт  08.00 – 17.00
Сб-Нд  09.00 – 14.00

Україна, м.Суми
вул.Паркова, 2/1
40007

EMAIL:
sumy100matolog@ukr.net

Реєстратура:
66 – 36 – 46

Стоматологія профілактична

Розрізняють індивідуальну гігієну порожнини рота і професійну.
Професійна гігієна порожнини рота-це система науково обґрунтованих лікувально-профілактичних заходів, що виконується медичним персоналом, спрямована на оздоровлення органів і тканин порожнини рота, а також на профілактику виникнення і прогресування стоматологічних захворювань.
Під індивідуальною гігієною порожнини рота розуміють заходи, які проводить людина самостійно, як правило, в домашніх умовах.
Засоби індивідуальної гігієни порожнини рота поділяються на основні і додаткові. Основні засоби індивідуальної гігієни порожнини рота:

Зубні щітки, зубні пасти. Додаткові кошти; флоси, зубочистки, Масажери, скребки для язика, ополіскувачі, іригатори.
Зубна паста-желеподібна маса (паста або гель) для чищення зубів. Раніше готувалася на основі крейди, Сучасні зубні пасти в основному засновані на силікатах. Найперша згадка про зубну пасту міститься в єгипетському манускрипті IV століття н.е., її рецептом була суміш порошкоподібної солі, перцю, листя м’яти і квіток ірису. Раніше в якості абразиву в пастах використовувався карбонат кальцію, але від нього поступово відмовилися, так як він не є хімічно інертним і вступає в реакцію з іншими компонентами пасти. До того ж кристалічна структура карбонату кальцію близька до голчастої, а значить травматична для емалі зубів. Зараз його замінили слабкі абразивні реагенти-сполуки кремнію (аеросил, алюмосилікат, діоксид кремнію, гідроксид кремнію, дикальцій фосфат). За спінювання пасти відповідають поверхнево-активні речовини (ПАР). Найбільш поширені-лаурилсульфат натрію, лаурилсаркозинат натрію, бетаїни. Введення ПАР дозволяє звести мікропошкодження зубної емалі при чищенні зубів до мінімуму. До того ж, згідно з численними соціологічними дослідженнями, більшість людей є прихильниками високопенящихся зубних паст. Для утворення однорідної консистенції застосовують сполучні речовини — препарати агару, пектин, декстран, гліцерин, альгінат натрію, натрій карбоксиметилцелюлоза. Активними компонентами зубних паст є речовини, які мають лікувально-профілактичну дію — лактат алюмінію, фториди, сполуки з антимікробною активністю, окремі мікро -, макроелементи і полімінеральні комплекси, екстракти лікарських трав, ферменти, прополіс та ін. Останнім часом активно розробляються пасти на основі сорбентів (полідиметилсилоксану, гідрогелю метилкремнієвої кислоти). Використання в зубних пастах ентеросгеля дозволяє отримати не тільки м’яку абразивну дію, але і виражену сорбційну по відношенню до мікроорганізмів дію і емалепротекторний ефект. Крім того пасти сорбційної дії мають здатність сорбувати запахи, що утворюються в результаті життєдіяльності мікроорганізмів. В якості ароматизаторів виступають як натуральні, так і ідентичні натуральним з’єднання. З натуральних найбільш часто використовують ароматні компоненти ефірних масел (терпеноїди) — ментол, тимол, корвакрол, лімонен, сквалени та ін використання синтетичних ароматизаторів дозволяє знизити собівартість кінцевого продукту. До зубних паст пред’являється ряд вимог: вони повинні бути нейтральними, володіти очисними і поліруючими властивостями, мати приємний запах, смак і вигляд, охолоджуючий і дезінфікуючий ефекти, бути нешкідливими і надавати лікувально-профілактичну дію.
Класифікація зубних паст: гігієнічні зубні пасти та лікувально-профілактичні.
Гігієнічні зубні пасти надають тільки очищаючу і освіжаючу дію і не містять спеціальних лікувальних і профілактичних добавок. Лікувально-профілактичні зубні пасти крім відомих компонентів містять біологічно активні добавки: антисептики, вітаміни, екстракти, настої лікарських рослин, солі, мікроелементи, ферменти. Подібні пасти призначені як для повсякденного догляду за порожниною рота з профілактичною і гігієнічною метою, так і для цілеспрямованої профілактики карієсу зубів, захворювань пародонту, некаріозних уражень, захворювань слизової оболонки порожнини рота.
У свою чергу лікувально-профілактичні зубні пасти в залежності від спрямованості дії поділяються на 5 груп:

1) пасти, що містять рослинні препарати;

2) сольові зубні пасти;

3) зубні пасти, з високим очищує дією

4) зубні пасти, що містять різні біологічно активні добавки;

5) протикаріозні зубні пасти.

Пасти, що містять рослинні препарати, покращують обмінні процеси, стимулюють регенерацію тканин, сприяють зменшенню кровоточивості ясен, володіють прекрасними дезодоруючими властивостями. Сольові зубні пасти містять різні солі і мінеральні компоненти, які покращують кровообіг, стимулюють обмінні процеси в пародонті і слизовій оболонці порожнини рота, викликають посилений відтік тканинної рідини з запаленої ясна, надають деякий знеболюючу дію. Солі сприяють розчиненню слизу, перешкоджають утворенню м’якого зубного нальоту, сприяють відкріплення мікроорганізмів з поверхні емалі зубів. Зубні пасти, що містять ферменти, відносяться до засобів гігієни з високим очищує дією, вони розчиняють м’який зубний наліт, залишки їжі, нікотиновий наліт, покращуючи тим самим гігієнічний стан порожнини рота. Зубні пасти, зміст різні біологічно активні добавки (вітамін В, борогліцерин), мають протизапальну і регенераторну дію, що дозволяє застосовувати їх при лікуванні гінгівіту, пародонту і захворювань слизової оболонки порожнини рота.
Протикаріозні зубні пасти зміцнюють мінеральні тканини зуба і попереджають утворення зубного нальоту. Це досягається шляхом введення до складу зубних паст сполук фтору, фосфору і кальцію. Із сполук фтору в зубних пастах використовують монофторфосфат натрію, фторид натрію, фторид олова, органічні фторвмісні сполуки. Використання фторовмісних зубних паст в нашій країні пов’язано з деякими особливостями. Величезний простір з різними кліматогеографічними умовами і неоднаковим вмістом фтору в питній воді і харчових продуктах в тих чи інших районах країни не дозволяє широко і повсюдно застосовувати фторвмісні зубні пасти, так як вони можуть потрапити в такі області і райони, де на організм людини, не без того надходить достатня або велика кількість фтору. В цьому випадку фторсодержащие зубні пасти не тільки марні, але застосування їх може принести шкоду. У зв’язку з цим фторвмісні зубні пасти повинні призначатися лікарем індивідуально в залежності від зазначених умов регіону країни.
Доцільно, щоб закупівля зубних паст в різних регіонах країни координувалася стоматологами.

Дорогі наші пацієнти! Пам’ятайте, будь ласка, що засоби для індивідуальної гігієни порожнини рота повинен призначати лікар-стоматолог. У нашій стоматологічній поліклініці для вас розроблять програму індивідуальної гігієни порожнини рота з вибором засобів, які допоможуть вилікувати і запобігти захворюванням порожнини рота.

Купуючи зубну пасту необхідно ознайомиться з її складом. Отже, читаємо інформацію на тюбику: – парабени (зазвичай метилпарабен) не повинні входити до складу пасти, якщо ви страждаєте алергією; -фториди (монофторфосфат натрію (NaMFP), фторид натрію (NaF), поєднання NaF і NaMFP, амінофториди (AmF) і фторид олова (SnF)) повинні міститися в концентрації не більше 2%. Оптимальний вміст фторидів 0,1-0,6% для дорослих і вдвічі менше для дітей (головна причина-проковтування пасти дітьми); – замість процентного вмісту будь-якого елемента на тюбику із зубною пастою часто можна зустріти позначення ppm, що також є одиницею вимірювання концентрації. У відсотках це виражається так: 10.000 ppm = 1%. Наприклад, 1500 ppm говорить про 0,15% вміст зазначеного елемента в зубній пасті; -абразивність вимірюється за стандартом RDA. Вона не повинна перевищувати RDA 100. Оптимальне значення 70-80. Для чутливих зубів цей показник повинен бути ще нижче. – зміст інших компонентів виробники вказують вкрай рідко, оскільки це є комерційною таємницею. Проте, можна не турбуватися за своє здоров’я – зубна паста, що продається в аптеці, не містить шкідливих компонентів.
У більшості випадків досить орієнтуватися на позначку в назві пасти: White – відбілюючі пасти з високою абразивністю і вмістом кислот і перекисів; Sensitive – пасти для чутливих зубів; Aktive – пасти, що використовуються при захворюваннях пародонту. Вони також можуть містити в назві частинки «parodont»; Fito – пасти на основі лікарських трав, зазвичай для щоденного застосування.
Здорові і красиві зуби хочуть мати все. Сліпуча посмішка здатна творити чудеса в спілкуванні з людьми: на роботі, з друзями. Кожна розсудлива людина піклується про своїх зубах і яснах в міру своїх можливостей і знань. Однак, як не прикро, але знання ці часто виявляються поверхневими або, що ще гірше, невірними. Неправильні уявлення про догляд за порожниною рота часто стають причиною проблем: від неприємного запаху з рота і незадовільного кольору емалі аж до серйозних захворювань, таких як карієс, пародонтит та інших. Ось чому важливо звертатися до стоматолога і тільки разом з ним вибирати засоби гігієни порожнини рота. Стан стоматологічного здоров’я кожної людини унікальний, ось чому важливий індивідуальний підхід.

Прокрутити вгору